Yaz Aylarının Vazgeçilmez Keyfi Dağ Bisikletçiliği

Yazın gelmesi ve sıcakların artmasıyla birlikte biraz eğlenmeye eğlenirken serinlemeye ne dersiniz?

Dağ bisikletleri, şehir ve yarış bisikletlerinin gideceği yerlere gider ama aynı zamanda hep daha fazlasını ister. Geniş ve kalın tekerlek tasarımıyla engebe, çamur, tümsek çukur dinlemez, her türlü arazi garipliklerinde hayatta kalır.

Dağ bisikletleri ile zorluklar hiç zor değil. Ama yine de dağ bisikletçiliği yapan bireyler de zaten ekstrem karakterlere sahiptir. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız hazır yaz aylarına girmişken, dağ bisikletçiliği tam size göre. Toprak yolda sürüş yapmak istiyor, bisikleti  bir fitness aktivitesi olarak kullanmayı düşünüyor ve heyecanı, adrenalini seviyorsanız kesinlikle hemen bir dağ bisikleti almanızı tavsiye ederiz.

Dağ bisikleti keyifli ancak bir o kadar da zahmetli ve riskli bir spordur. Parkurlara başlanmadan önce bisikletler gözden geçirilmeli, firen aksamları ve hidrolik yağı,  zincir yağı, cant telleri ve akort ayarı, lastik havası, vites ayarı, gidon sıkılığı, furç yatakları, cant mandalları, sele ayarı ve sıkılığı dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. Malzemenin ömrünü uzatmak için muntazaman bisikletin temizliğinin yapılması ve hareketli kısımların yağlanması esastır. Güvenli bir parkur deneyimi ancak kask, eldiven, dizlik, dirseklik ve bunun gibi koruyucu malzemelerin kullanımıyla sağlanabilir.

1970’li yıllardan günümüze kadar ciddi bir değişim ve gelişim gösteren dağ bisikletleri çok hafif ve dayanıklı karbon gövde, ön-arka amortisör, harekete duyarlı yaylı kadro, silikon sele, tekli maşa, hidrolik disk freni, çok rahat geçen vites değiştiricileri, karpiye pedal gibi özelliklere sahip olarak bugünkü halini almıştır.

Dağ bisikletçiliğinde güvenlik ve rahat hareket edebilme kabiliyeti çok önemlidir. Bu yüzden Dağ bisikletçiliğinde güvenlik, rahatlık ve zemin tutuşu için özel olarak tasarlanmış, patlamaya dayanıklı, hafif, kalın ve dişli tekerlekler kullanılır.

Ülkemizde özellikle 90’lı yıllardan sonar gelişim gösteren dağ bisikletçiliği özellikle Alanya, Köprülü Kanyon, Likya Yolu ve Kapadokya bölgelerinde çok yaygın olarak yapılmakta olup sözü geçen yörelerdeki arazi şartlarının bu spora uygunluğu yerli yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Dağ bisikletçiliğine ilginiz varsa veya yeni başlamak istiyorsanız. Hemen Bianchi Dağ Bisiklet modellerini inceleyebilirsiniz.

Yorum Yazınız