Yağmura Hazırlıklı Olun

Yağmura Hazırlıklı Olun

18 Aralık, 2020 11:12, Haberler by carraro 0 Yorum

Bisikleti ister ulaşım aracı olarak kullanın, ister yarışçı olun veya sadece hobi amaçlı kullanın, hava durumu değişimlerine ve özellikle yağmura hazırlıklı olmanız gerekecektir. Çünkü yağmurda bisiklete binmek kimi zaman tehlikeli olabilmekte ya da performansınızı olumsuz etkilemektedir.

Öncelikle kıyafetlerinizle korunmaya başlamalısınız. Bu en önemli aşamalardan biridir. Üzerinize yağmur ve rüzgar geçirmez bir bisiklet montu giyebilirsiniz. Çok ince hafif olan modelleri tercih edebilirsiniz. Böylece taşımak için çok az bir yer yeterli olacaktır.

Eğer yağmur varsa ışık şart! Alacağınız flaşörle hem siz yolu daha rahat görürsünüz hem de diğer araçlar tarafından fark edilirsiniz. Bu flaşörlerin de farklı çeşitleri vardır. Dilerseniz kaskınızın üzerine, dilerseniz gidon üzerine sabitleyebilirsiniz.

Yağmur çamur gibi durumlarda bir diğer önemli nokta ise bisikletinize çamurluk takmanızdır. Aksi takdirde çamurlar içinde sürüşü bitirebilirsiniz. Özellikle arka tekerden sırtınıza sıçrayan su ve çamurun sürüş konforunuzu olumsuz etkilemesini istemezsiniz. Bunu önlemek için kocaman bir çamurluk takmak yerine daha teknolojik ve küçük çamurlukları tercih edebilirsiniz.

Eğer bir bisiklet turunda grup halinde sürüşteyseniz ya da yanınızda bir kişiyle bile ilerliyorsanız, o kişi/kişilerle önlü-arkalı sürmek sizin öndeki sürücünün tekerleğinden fışkıran sulara maruz kalmanıza neden olacaktır. Bu nedenle bisikletleri fermuar formunda çapraz bir düzende sürmek ve aranızdaki mesafeyi korumak sizi yerdeki yağmur sularının üzerinize sıçramasından kurtaracaktır.

Çok dikkat edilmesi ve kazalara yol açabileceği için önlem alınması gereken konulardan bir tanesi de keskin virajlardır. Virajı gördüğünüz andan itibaren gideceğiniz yolu kafanızda planlayın. Yağmurlu havalarda bisikletinizi fazla yatırmanız lastiklerinizin kaymasına ve düşmenize sebep olabilir. Ayrıca yol çizgileri, yaya çizgileri gibi unsurlar bu havalarda kaygan olmaktadır. Bu tip durumlara çok dikkat etmeli ve kaygan olma ihtimali olan alanlardan kaçınmalısınız. Yağmur suyu ile dolması muhtemel delik ve çukurlara karşı da uyanık olmalısınız.

Yağmur bisiklet üzerinde giderken gözlerinizi de çok etkileyecektir. Buna karşı koymak için gözlük takmalısınız. Fakat bir süre sonra gözlüğünüzde damlalar oluşacak ve iç kısmında da buhar olacaktır. Bunu önlemek için jelimsi diş macununu gözlüğünüze sürüp üzerinde kalmayacak şekilde ovalamalısınız.

Keyifli sürüşler dileriz. 

Lütfen ikiden fazla bisiklet seçmeyin.