Veloturk – Gran Fondo Bianchi Gimondi’ye gidiyor

Veloturk – Gran Fondo Bianchi Gimondi’ye gidiyor

18 Aralık, 2020 12:12, Haberler by carraro 0 Yorum

Bu yıl Accell Bisiklet’in sponsorluğunda yarışmalara katılan ve Türkiye’de Gran Fondo yarışlarının temelleri atan Veloturk takımı, Bianchi bisikletleri ile İtalya’da, Gran Fondo’nun evinde yarışacak.

7 Mayıs tarihinde İtalya’nın Bergamo kentinde, efsane bisiklet sporcusu Felice Gimondi’nin (74) onuruna düzenlenecek olan yarışa Türkiye’den Veloturk takımı Bianchi bisikletleri ile katılacak. Öncelikle tanımayanlar için Felice Gimondi ile başlayalım.

Felice Gimondi, 1942 yılında İtalya’nın Sedrina kasabasında dünyaya gelmiş efsane bisikletçi sporcusudur. Efsane olmak kolay değil malum, “Zümrüdü Anka” lakabına ulaşması ise dünyanın en büyük üç turunu (Fransa, İtalya, İspanya) kazanması ile mümkün olmuştur. ‘Bu efsanevi yarışların üçünü de zirvede tamamlayan 6 sporcudan biridir’ diyerek, saygıda kusur edebilecekleri baştan uyaralım. Bu kadarla da kalmamış, 2 anıtsal bahar klasiği zaferini de özgeçmişine eklemiştir. 1966 yılında hem Paris-Roubaix hem de Giro di Lombardia yarışlarında birinci olan Gimondi’nin ismi Bianchi’den başka bisiklete binmemesi sebebi ile marka ile o kadar özdeşleşmiştir ki, Bianchi onun adına “FG Lite” isimli bir kadro seti dahi üretmiştir ve her yıl Bergamo’da Gimondi onuruna bir Gran Fondo yarışı düzenlenmektedir.

O zaman gelelim yazının başından beri bahsi geçen şu “Gran Fondo” nun ne olduğuna. Temelleri 1970 yılında İtalya’da atılmış olan bu tek günlük amatör uzun yol yarışlarına verilen isimdir Gran Fondo ve kabaca ‘Büyük Sürüş’ anlamına gelir. Amatör bisiklet sporcularının da rekabet zevkini tatmalarına imkan vermesi ile dünyada hızla popüler hale gelmiş bir organizasyondur. Öyle ki Kuzey Amerika’da yılda yaklaşık 200 Gran Fondo yarışı düzenlenmektedir. Ülkemizde ilk olarak Veloturk tarafından 2015 yılında organize edilen Gran Fondolar, spor severlerden gördüğü büyük ilgi ve yörelerin tanıtımına yaptığı büyük katkı sebebi ile artık farklı şehirlerde ve tarihlerde sayısı artan bir organizasyon haline gelmiştir. Normalde +120km olarak düzenlenseler de, bir de yaklaşık 60km lik kısa parkur opsiyonu mevcut.

Gimondi’yi tanıttık, Gran Fondo nedir açıkladık. Sıra geldi takıma. Veloturk beraberce bisiklet binmeyi seven beş arkadaş tarafından, “Madem bu kadar bisiklete biniyoruz, bunu bir iyilik aracına dönüştürelim” denerek kurulmuş bir sosyal sorumluluk projesi. Kadroya bakın lütfen; Biraz olsun televizyonda bisiklet yarışlarını takip edenlerin en azından seslerinden ve doyulmaz muhabbetlerinden tanıyacağı, Sarper Günsal ve Berkem Ceylan, Şef/Restoran sahibi ve televizyon programcısı Arda Türkmen, gazete ve dergi sektörlerinden tanıdığımız Okan Can Yantır ve bilişim teknolojileri uzmanı olmasına rağmen dijitalden çok mekaniğin üstadı Aydın Diricanlı. Hayatlarında farklı seviyelerde spor bulunan bu insanlar ‘Bir çocuk gülerse, dünya güler’ diyerek; Bitlis, Tatvan, Muş ve Soma gibi ihtiyaç sahibi pek çok çocuğun bulunduğu yerlere bizzat gittiler. 1000 çocuğa 1000 bisiklet ile çıktıkları iyilik yolculuğu, 2000 çocuğa 2000 bisiklete evrildi, büyüdü ve yolları Accell Bisiklet ile kesişince ortaya doyumsuz bir sinerji çıktı.

Accell Bisiklet’in sponsorluğunda Bianchi XR2 ve Specialissima model bisikletlerine binen Veloturk yurt dışında yeni yarışlarda koşmadan önce Gran Fondo Bianchi Gimondi’de ter dökecek. Tabii ki seyahat bu kadarla da sınırlı kalmayacak. Bindikleri bu güzel bisikletlerin evine, yani Bianchi’nin fabrikasına yapılacak olan gezi ve detaylar için bizi takip etmeye devam edin.

Lütfen ikiden fazla bisiklet seçmeyin.