Gece Sürüşü İçin 5 İpucu

Gece Sürüşü İçin 5 İpucu

18 Aralık, 2020 11:12, Haberler by carraro 0 Yorum

Bisikletinizle belki işe, belki de gezmeye gidiyorsunuz. Hatta sadece spor amaçlı bisiklete biniyor da olabilirsiniz. Peki siz de mi bu gibi durumlarda hava kararmadan eve dönmeye çalışanlardansınız? O zaman bu yazımızdaki önerilere bir bakın deriz!

1- Aydınlık Bisiklet Yollarını Kullanın

Sahil kenarlarındaki bisiklet yolları daha aydınlıktır. Şehir içindeki ara sokakları kullanmak yerine mümkün olduğunca buraları tercih ederseniz, gece sürüşünüzü daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

2- Gözlük Seçiminizi İyi Yapın

Pek çok bisiklet kullanıcısının özel gözlükleri vardır. Siz eğer bisikletinizi gündüz kullanıyorsanız muhtemelen siyah camlı gözlük kullanıyorsunuzdur. Peki hiç merak ettiniz mi neden bazı bisikletçiler sarı camlı ya da hafif pembe camlı güneş gözlükleri takar?

Sebebi çok basittir: Çünkü gece sürüşüne de çıkarlar!

3- Uyanık Olun

Gündüz trafiğinde bisiklete binmeye alışkınsanız, gece sürüşü sizin için çocuk oyuncağı. Ancak gece sürüşlerinizde mutlaka reflektörleriniz ve mümkünse aydınlatma ekipmanlarınız olmalıdır. Önde beyaz, arkada ise kırmızı bir reflektör/ışık olmalıdır.

4-Görünür Olun

Gece sürüşlerinizde mümkün olduğunca görünür olun ki trafikteki diğer sürücüler sizi fark edebilsin. Üzerinize fosforlu bantlardan takabilir ya da özel olarak fosforlu giysiler alabilirsiniz. Fosforlu paça bandı kullanabilir, hatta sadece kıyafetinize koymakla kalmayıp –eğer kullanıyorsanız- çantanıza da yapıştırabilirsiniz. Görünür olun ve güvenli bir sürüşe merhaba deyin.

5-Planlı Olun

Hazırlıklı olmanız gece sürüşünde sizi can sıkıcı pek çok şey karşısında avantajlı kılacaktır. Gözlüklerinize, far ve reflektörlerinize, giysinize ve hatta gece sürüşünüzü nerede yapacağınıza önceden karar vermeniz, duraksama noktalarını biliyor olmanız veya yemek yemek için gideceğiniz yerleri biliyor olmanız size daha rahat bir gece sürüşü sağlayacaktır. Yanınızda her sürüşte bulunması gereken pompa, yedek iç lastik/yama ve alet setinizi de unutmayın.

Lütfen ikiden fazla bisiklet seçmeyin.