Arka Tekerimi Nasıl Sökerim?

Arka Tekerimi Nasıl Sökerim?

18 Aralık, 2020 12:12, Haberler by carraro 0 Yorum

Arka lastiğiniz patladığında veya bakım amaçlı olarak arka tekerinizin sökülmesi gerektiği durumlarda, arka tekerimi nasıl sökerim diye kara kara düşünmektense nasıl yapılacağını bilerek ve biraz da pratik yaparak kolaylıkla bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.


Öncelikle bisikletiniz üzerindeki birkaç önemli parçayı hatırlayalım.

Bisikleti ters çevirmek bu işlemi daha kolay yapmanıza yardımcı olur. Zinciri yolumuzdan çekmek ile başlıyoruz. Vitesi en büyüğe alıyoruz. (Yani arkadaki en küçük dişliye) Eğer V-Fren kullanıyorsanız aradaki teli serbest bırakın ki teker fren pabuçları arasında sıkışmasın. Artık günümüzde pek çok tekerde QR mili bulunmakta. Mil kolunu önce dışarı doğru açın ve saat yönünün tersine doğru çevirerek gevşetin. Şimdi sıra arka değiştiriciyi yolumuzdan çekmeye geldi. Baş parmağınızı kullanarak değiştiriciyi yukarıya doğru hareket ettirin. Bu şekilde teker yerinden kolayca çıkacaktır.

Tekeri yerine takmak için aynı adımları bu sefer tersten uygulayın. En küçük dişliyi arka değiştirici üzerine yerleştirin. Bu yaparken sol eliniz ile zinciri hafifçe kendinize doğru çekin. Yerine oturduktan sonra arka değiştiriciyi kendinize doğru çekerek tekerin yerine oturmasını sağlayın. Eğer disk fren kullanıyorsanız, diskin iki fren balatası arasına geçmesine dikkat edin. QR mili saat yönünde çevirerek sıkın ve mandalı kapatın. QR mili çok fazla sıkmamak için size küçük bir de ipucu vereyim. Mandal eğer yarıya kadar kapanabiliyorsa ideal sıkılığa ulaşmışsınız demektir. Mandalı her zaman kadro üzerine kapanacak pozisyondayken kapatın. Böylece sürüş sırasında bir şeylere takılmasını da önlemiş olursunuz.

Eğer V-Fren kullanıyorsanız fren mekanizmasını tekrar monte ettiğinizden emin olun. Aksi halde frenleriniz çalışmayacaktır. Hangi tip fren kullanırsanız kullanın, sürmeden önce frenlerinizin doğru çalıştığını ve tekerinin yerine iyice oturduğunu kontrol edin.

Aklınıza takılan sorular için mutlaka bir uzman veya servise danışın.

Lütfen ikiden fazla bisiklet seçmeyin.