Bisikletliler için Trafik Levhaları ve Anlamları

Her ne kadar bu levhalara fazlaca dikkat edilmese de trafikte bisiklete binerken çok dikkat edilmeli ve bir arabanın içinde değil de bisiklette olduğunuzu hem siz hem de araba sürücüleri asla unutmamalıdır. Fazla bilgi göz çıkarmaz ve temkinli olmak hayat kurtarır diyor ve levhaları şöyle sıralıyoruz :

bisiklet-levhalari

Bisiklet giremez levhası adından da anlaşılacağı üzere bu yola bisikletin giremeyeceğini belirtir. Mecburi bisiklet yolu levhasında bisikletli için özel bir yol olduğu bu yoldan başka aracın geçemeyeceği ve bisikletlinin mutlaka bu yoldan gitmesi gerektiği anlatılmaktadır. Bisiklet yolu sonu levhası ise yolun bittiğini göstermektedir. Bu levhaların dışında yol üzerinde yere boyanmış bisiklet resimleri de burasının bisiklet yolu olduğunu göstermektedir.
Karayolundan gidiyorsanız eğer tehlikeli bir alana girmeden önce de sizi uyaracak levhalar mevcuttur.

 

t-13-bisiklet-gecebilirBu levha daha çok araba kullananlar içindir. Bunu gördüklerinde o yoldan karşıdan karşıya geçen bir bisikletli çıkabileceğini anlarlar ve buna göre yavaşlar ve daha dikkatli olurlar.
Bisikletlinin otoyola girmesi yasaktır ve bunu diğer karayollarından ayırmanın yolu levhanın rengidir. Eğer yolda gördüğünüz levha yeşil zeminliyse otoyoldasınız demektir. Girdiğiniz yolarda hgs,ogs vb sistemler varsa bu da otoyoldasınız demektir.

Yorum Yazınız