Bisiklet Nasıl Ayarlanır?

Bisiklet nasıl ayarlanır

Bisiklet Nasıl Ayarlanır?

Bisiklet sürme keyfi ve verimliliği size uygun ayarları yapılmış bisiklet ile başlar. Öncelikle dört ana konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Sırasıyla; size uygun kadro boyu, sele yüksekliği, sele pozisyonu ve gidon boğazının boyu. Bunlar bisikleti kendinize göre ayarlamak için olmazsa olmaz detaylardır.

Kadro Boyu

Boyunuza uygun kadroya sahip olduğunuzdan emin olmak için birkaç basit adımı takip etmeniz yeterlidir. Öncelikle bisiklet sürerken kullanacağınız ayakkabılarınızı giyiniz. Bisikletin kadro üst borusu bacaklarınız arasında olacak şekilde ayakta durun ve bisikletin iki tekeri de yerden kesilecek şekilde kaldırın. Bu şekilde sizi rahatsız etmeden yerden yaklaşık 2,5cm yükselmesi gerekir. Eğer bir dağ bisikleti kullanıyorsanız bu mesafe 5 – 7,5 cm arasında değişebilir. Bu yükseklik cinsiyet ayrımı olmaksızın referans alınabilir.

Sele Yüksekliği

İkinci adım ise, doğru sele yüksekliğinin ayarlanmasıdır. Pedalınızı en alt noktasına indirin. Bu noktada ayağınız pedal üzerindeyken dizinizin hafifçe bükülü olması gerekir. Bacağınızın tam açık ve dik pozisyonda olmasından kaçının. Bu sizin sele üzerinde sağa sola çok fazla kaymanıza, rahatsız bir sürüşe ve gücünüzü tam olarak pedala aktaramamanıza sebep olur. Bacağınızın %80-90 arası bir açıklıkta olması yeterli olacaktır. Bu şekilde pedalı her çevirişinizde en yüksek verimi almış olursunuz.

Sele Pozisyonu

Üçüncü adım, selenizin pozisyonu. Krank kolunuz yere tam paralel iken –yani pedalın hareketinin tam ortasındayken- diz kapağınızdan hayali bir düşey çizgi indirin. Bu çizgi tam ayak tarak kemiklerinizin üzerinden geçiyorsa uygun sele pozisyonunu da buldunuz demektir.

Gidon Boyu

Son olarak, gidon boğazının boyu. Önemli bir ayar konusudur. Gidon boğazının uzunluğu sizin gidon üzerine ne kadar eğileceğinize ve direk olarak sürüş konforuna/kontrole etki eder. İdeal olan, kolların omuzdan 45 derece açıyla elciklere uzanması ve darbeleri azaltmak için dirseklerden hafifçe kırık olmasıdır. Bu pozisyonda fren ve vites kollarına kolayca erişiminiz olduğundan emin olun.

Unutmayın! Tüm ayarları doğru olarak yapılmış bir bisikletle daha uzun mesafelere seyahat etmek hem daha kolay hem de daha konforlu hale gelir. Bianchi ile mutlu sürüşler…

Bisiklet nasıl ayarlanır, Samed KUNAÇ, 14/05/2016

 • Cihan
  Geplaatst op 05:32h, 24 Mayıs Cevapla

  Bilgilendirme için çok teşekkürler Bianchi. Sonunda doğru ayarları net şekilde öğrenebildim.

  • bianchi
   Geplaatst op 00:15h, 03 Haziran Cevapla

   Biz Teşekkür Ederiz.

 • sıla kılıç
  Geplaatst op 18:47h, 05 Temmuz Cevapla

  anlatım çok işe yaradı teşekkürler.

 • Burkay inan
  Geplaatst op 09:19h, 28 Temmuz Cevapla

  Anlatım için teşekkürler fakat birşey sormak istiyorum kadro üst borusu genelde seneye doğru alçalarak geliyor seleye yakınken boşluk var gidona yakınken mesafe kalmıyor hangisini dikkate almalıyım

 • Eren Arıcan
  Geplaatst op 21:08h, 08 Ağustos Cevapla

  Bilgilendirme için çok teşekkür ederim

 • Eren Arıcan
  Geplaatst op 21:09h, 08 Ağustos Cevapla

  Bilgilendirme için çok teşekkür ederim artık bianchimi daha iyi bir şekilde kullanabileceğim

Yorum Yazınız