Bisiklet Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Herkesin bisiklet sahibi olduktan sonra ve bisiklet kullanmaya başlamadan önce bilmesş ve yapması gereknler vardır. Bisiklet değer verilmez, bakımı yapılmaz ve sadece eğlence aracı olarak kullanılırsa bu muazzam şey bir felakete dönüşebilir. Bu yüzden kendi can güvenliğiniz ve çevrenizdekilerin can güvenliğini tehlikeye atmamak için her bisiklete binmeden önce bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler vardır.

Baf: Atkı, bandana, saç bandı, bere, toka, fular, bileklik gibi 15 farklı şekilde kullanılabilen bu dikişsiz kumaş parçası bisikletçiler için önemli bir aksesuardır. Kaskın içine ya da boyuna takılır.

Işık: Gece sürüşlerinin olmazsa olmazı farların pek çok çeşidi var. Genelde öne takılan ve fark edilmenizi sağlayan ön farların yanı sıra çıkabilen ve bisikletin her yanına takılabilen farlar var.

Sele Kontrolü;

Bisikletin selesi gevşek olmamalıdır. Gevşek bir sele kolayca durumunu değiştirebilir ve kazalara neden olabilir. Bisiklet ile hareket haline geçmeden önce selenin uygun yükseklikte olması ve ayakların rahatça pedala ulaşabilecek biçimde ayarlanması gerekir.

Reflektör;

Bisikletinizin reflektörü temiz tutulmalıdır. 0 metreden görülebilecek biçimde olmalıdır.

Frenler:

Yeterli ve kuru asfaltta istenilen mesafede durabilecek etkinlikte olmalıdır. Tüm bunların yanında, zilin veya kornanın etkin çalıştığından emin olun. Lastiklerin şişkinlik durumunu kontrol edin. Ve en önemlisi kaskınızı takmayı asla ihmal etmeyin.

Baf: Atkı, bandana, saç bandı, bere, toka, fular, bileklik gibi 15 farklı şekilde kullanılabilen bu dikişsiz kumaş parçası bisikletçiler için önemli bir aksesuvardır. Kaskın içine ya da boyuna takılır.

Kask ve eldiven: Tehlikelere karşı başı koruyan kask ve ellerin tahriş olmasını engelleyen eldivenleri kullanmayı unutmayın.