Bisiklet Bakımının Önemi

Hayatta herkes sevdiği şeylere değer verir ve ömrünün sonuna kadar onunla olmak ister. Bisiklet tutkunları da bilir ki bisikletimiz bizim en önemli yol arkadaşımızdır. Ancak yol arkadaşınıza ne kadar değer veriyorsunuz?

Bisiklet bakımı oldukça önemli bir konudur. Gerek güvenliğiniz gerekse estetik açıdan bisiklet bakımı çok hassas bir konudur ve zamanında yapılmazsa bir çok probleme yol açabilir.

Bisiklet bakımı bir kaç temel aşamadan oluşmaktadır.

1­ Bisiklet Temizliği

Temizliğin bir bisikletin güzel görünmesinden başka yararları da vardır. Örneğin kadroda oluşabilecek çatlaklar veya delinmeler fark edilebilir. Paslanan veya yağlanması gereken parçalar ortaya çıkar. Bisikletinizi temizlemenin en iyi yolu bir kova su, bulaşık deterjanı ve bir sünger yardımı ile yıkamaktır.

2­ Zincir Bakımı

Zincirinizi sık sık temizlemek ve yağlamak onun ömrünü uzattığı gibi vites değiştirme performansını da arttırır. Aşınmış zincirler ön ve arka dişlileri de erken aşındırmaya başlar ve kısa sürede size büyük masraflar açabilir.

3­ Zamanla vites kabloları da eskir.

Bu zincirin tam dişli üstüne oturmasını engeller ve ses çıkarır. Bunları çok sık olmasa bile yenilemekte fayda vardır. Tellerin içinden geçtiği boruları tel değişiminde yağlamayı ihmal etmeyiniz.